Bad Words News Duben / Květen 2025 vol. 27
- Martin Suicide
- před 5 hodinami
- Minut čtení: 4

Po delší odmlce je zpět malý souhrn hudebních novinek. Ty samozřejmě blednou v kontrastu s turbulentním společenským kvasem, ale mohou přinést alespoň špetku odreagování. Mimochodem, kdo zaregistroval, že krom toho, že současná vláda parazitů nejen, že se iniciativně snaží zlikvidovat veškerou ochranu přírody a národní parky, tak chce postavit mimo zákon kritiku třídní nespravedlnosti. Tak se těšme na kauzy, kdy nás budou popotahovat po soudech za konstatování, že pažraví oligarchové ožebračují společnost a jsou pravou příčinou společenského rozvratu. Bohatí tu už dávno vedou svou třídní válku proti neprivilegovaným a na vymývání mozků celé společnosti používají všechny dostupné prostředky. Počínaje manipulativní interpretací dějin skrze ovládání veškerých médií (a to včetně těch veřejnoprávních), až po cílenou indoktrinaci vzdělávacího systému. Ruku v ruce tu kráčí zazobanci s křesťanským Talibanem, řvoucím o svých právech, zatímco jeho jediným cílem je pošlapávat práva ostatních. Ve stejně pokřiveném vesmíru dnes hlomozí zjevní kreténi, jejíchž vrcholným příkladem je debilitou sršící „něco“ jménem Turek. Ti jsou „influencery“, předávající svá „moudra“ na úrovni doporučení k popíjení Sava degenerovaným incelům, jejichž pravičáctví je zjevnou ventilací problémů s erekcí.
Ale co rocknroll? Ten se zatím drží a, co si budeme povídat, naštvané časy mu vždycky spíše svědčily.
Na Sorry State vyšla geniální archivní nahrávka kapely Subculture s názvem Fred. Subculture vydali v osmdesátých letech jediné LP a skladby zde byly zamýšleny pro jeho následovníka. Ve své době ale skončili pouze jako, mezi fanoušky svépomocí šířená, kazeta. Nyní se konečně dočkala desky.
Další peckou od Sorry State je nové EP clevelandských The Hell. Hardcore punk jak z roku 1982, produkovaný roku 2025.
Pozornost si rozhodně zaslouží také nová deska Fugitive Bubble, evokující představu toho, jak by asi zněli Meat Puppets s Alicí Bag za mikrofonem.
Na Wanda Records je venku skvělé nové LP američanů Ravagers a také nové LP londýnských Los Peppes plus LP relativně nové power popové kapely z Marseille, jménem Flathead.
The Briefs mají venku nový sedmipalec s názvem Hospital Elevator. Deska vyšla na TKO Records, což je pro nás Evropany trochu ku škodě věci.
Na F.O.A.D. Records vyšla kolekce nahrávek raně osmdesátkových italských Oi! punks Rough s názvem Rude 1982-1983. Na desce najde posluchač písně z jediného singlu kapely, kompilací a ze živé split kazety.
PNV Records chrlí vykopávky tempem, které lze jen těžko stíhat. Z těch aktuálních zmiňme tedy pouze ty nejvýjimečnější.
LP Public Disturbance z New Jersey obsahuje super raritní EP S&M s živou nahrávkou ze CBGB’s, pocházející z roku 1984.
Švédským TST vydali reedici velice žádaného, vzácného a především skvělého 12“ No Teenage Future.
Vinylových edic se záslužně dočkaly původně pouze kazetové počiny filipínských Philippine Violators a RDA. Pokud někdo na podobné destinace kouká skrz prsty, v případě Filipín se těžko může mýlit více. Tamní nahrávky z osmdesátých let jsou v globálním kontextu skvělé.
A na závěr reedice jedné z mých nejoblíbenějších kompilací jménem Who Cares, původně vydané roku 1981 na American Standard Records. Na desce najdete AKA, Chiefs, Shattered Faith, Suspects, Civil Disobedience, Political Crap…
Na Revelation Records vyšla konečně oficiální reedice první desky Judge - Chunk King Can Suck It. Ta vyšla původně pouze ve 100 kusech a stala se jakýmsi svatým grálem sběratelů straight edge desek. Kapela byla nespokojena s výsledkem nahrávání a vše nahrála znovu, aby se výsledek druhého nahrávání stal ikonickou deskou Bringing It Down. Po pravdě s odstupem tří a půl dekády mě ona zamítnutá verze baví nesrovnatelně více.
Revelation Records rovněž vypustila do světa reedice desek Nerve Agents. Nedoceněné a skvělé kalifornské kapely z přelomu tisíciletí.
Na Beach Impedinment Records vyšla LP edice čtyř singlů, vydaných Švédy Paranoid v minulém roce.
Zajímavou novou kapelou jsou Nisemono, ve které jsou ex-členové Warthog či L.O.T.I.O.N.. Mají svou první desku venku na Toxic State Records a fanoušci amerikanizovaných variací na Totalitär by si jejich jméno měli zapsat za uši, neb zní skvěle.
General Speech Records se postarali o vydání malého zapomenutého klenotu v podobě LP nahrávek kapely Danse Macabre. Což byla temno-punková kapela bývalého zpěváka Zouo z konce osmdesátých let, zjevně v té době vzdávajícího hold tvorbě Glena Danziga.
Na Drunken Sailor vyšla, krom evropské edice v úvodu zmíněného nového EP The Hell, také skvělá nová nahrávka kapely Punter. Hardcore punk jako vyšitý, stejnou měrou vzdávající poctu jeho původní podobě, stejně jako té aktuální.
Tuzemské d-beatové impérium Phobia Records s jarem vypouští jednu pecku za druhou. Nejnovějším esem, vytaženým z rukávu, je nová deska Exploator (což není v podstatě nic jiného než reinkarnace Totalitär).
Postaralo se i o vydání nové desky skvělých britských death metal punks Deathfiend.
A v neposlední řadě hned několik fantastických split singlů. Kanadští Phane se na jednom sešli s Visions Of War. Američtí Loud Night se spojili s Taifun a nakonec záchvěv horké krve, odkojené egejským mořem na makedonsko-řeckém splitu kapel Smog a Krigssystem.
PHR Records pokračují ve vinylizaci diskografie místních E!E. Tentokrát se poprvé do drážek desky otisklo album Lepší už to nebude, na kterém se v půli první dekády tohoto tisíciletí, po delší pauze, znovu za mikrofon postavil Bořek.
Na Mendeku Diskak vychází split EP Sikm a The Slads. Sikm pokračují v geniální Oi! punkové smršti a The Slads jsou velice slibnou novou záležitostí. The Slads se mimochodem ukáží na konci května v našich luzích a hájích, konkrétně v Ostravě. Takže pro našince jsou Drážďany mnohem bližší destinace.
Tamtéž vychází i 12“ baskickým Aresi, kteří znějí jako srážka The Kids s Blitz, nazpívaná v baskičtině.
Comments