Scoundrels byli jednou z kupy teenagerských punkových kapel, vyloupnuvších se v Holandsku na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let. Tamní pubescentni patřili k nejzasaženějším punkovou infekcí v celé Evropě a záhy to dávali skrze hluk nabuzených kytar halasně světu na vědomí. Scoundrels nebyli jiní a tak jako mnoho dalších se učili ovládat své nástroje v podstatě za pochodu. Prvních pět let své existence roku 1985 zachytili na demu Ufreettoemoef, které je také jádrem obsáhlého dvojalba, vydaného v minulém roce ve vlastní režii kapely.
Pojetí punku, jaké tu Scoundrels předvádějí, je daleké tehdejší snaze o to, hrát co nejrychleji. Je usazeno ve volnějších tempech a své vlivy čerpá spíše z původního punku a anarcho punku něž ze zběsilého trashe prvotních hardcore punkových výkřiků. Zároveň ale jsou také daleci nasládlé power popové či pop punkové melodice. Jsou čirým punkem, frackovským, občas trochu rozhašeným, ale přirozeně mladistvým. B strana doplňuje původní kazetu o skladbu z kazetové kompilace a sedmičku předtím nepublikovaných nahrávek z roku 1985. Druhá část dvou alba ukrývá dřevní demo nahrávku z roku 1981, skladby z dalších dvou kompilací, ze zkoušky a nakonec živák z roku 85, kde již zazní i pár věcí z první regulérní desky Scoundrels, vydané o rok později. V souhrnu úctyhodných 47 skladeb na dvou albu.
Když v roce 1986 kapela vydala své první regulerní LP, zúročila na něm to, co se naučila v éře těchto demo nahrávek. Dá se říci, že v rámci Evropy patřila k prvním kapelám, které zachytily melodickou vlnu kapel, vzešlých z amerického hardcore.
Teď ale můžeme rovnýma nohama skočit o tři a půl dekády dále. Ústřední postava kapely, Patrik Delabie, mezitím hrál ve špalíru různých kapel a krom toho, že se stal studiovým inženýrem, zosnoval návrat Scoundrels na scénu. To vyústilo ve vydání alba se značně příznačným a ironizujícím názvem - „Oh No! Not Again!“. Po třiceti čtyřech letech od rozpadu původní kapely, ale deska zní, jako by nic takového nenastalo. Svěží melodický a lehce potemnělý punk s podtóny indie rocku osmdesátých let se na posluchače valí v každé z jedenácti skladeb na desce. Navztekaný punk se tu potkává s kytarovým okouzlením Replacements a Husker Du. Skladby jako I Don’t Like It, Hangover nebo Who Needs Enemies jsou punkové hity na první dobrou. V melodice zpěvu pozorný posluchač vystopuje nezaměnitelnou holandskou intonaci angličtiny, která má svůj specifický charakter již od punkové nepaměti.
Jako celek je Oh No, Not Again! nečekaně svěžím návratem kapely, která byla možná trochu pozapomenutá, a tak nějak na ní nezbyl status osmdesátkového kultu. O to je ale uvěřitelnější.
Afraid To Move: The 1981 – 1985 Tapes
Rok vydání: 2023
Label: Gram Records
Tracklist:
1. Change the Time
2. Public Places
3. Keep In Line
4. Why Look So Sad
5. You Should
6. Shelter
7. New Generation
8. Illusion
9. Status
10. Barbie Butcher
11. Bury Away
12. Rocker
13. No Future
14. Starin‘ Eyes
15. Chicken’s Revenge
16. Fuck The Queen
17. Daydreamer
18. Riot In The Streets
19. Right Or Wrong
20. Democracy
21. Non-Believers
22. Tradition
23. Geld In Hun God
24. No Soul Show
25. Public Places
26. Monarchy
27. No Time
28. Donna Nobis Pacem
29. Lady Di Die
30. New Generation
31. Don’t Follow Your Leader
32. You Should
33. Like You
34. A Long Time Ago
35. No Farewell To Falwell
36. Fuck The Queen
37. Starin‘ Intro
38. Daydreamer
39. Insane
40. Right Or Wrong
41. So What
42. Rocker
43. Why Look So Sad
44. So Depressed
45. Status
46. New Generation
47. Change The Time
Oh No! Not Again!
Rok vydání: 2022
Label: Gram Records
Tracklist:
1. Outsider
2. I Don’t Like It
3. Blue Sky Over Wasteland
4. Who Needs Enemies
5. Monkey Monkey
6. Drone Pilot
7. Molasses
8. Too Many People
9. Hangover
10. Mirror
11. Hey Hey
Comments