top of page

Tři bratislavská rendez-vous metalu s punkem v proměnách času

V posledních měsících vydané desky několika bratislavských kapel pod hlavičkou PHR Records mi vnukly myšlenku spojit je v jeden text. Neb všechny spolu sdílí nejen odkojení vodou dunajského veletoku, ale i vstřebávání a křížení obdobných vlivů, leč s odlišnými vyústěními. Stejně jako jinou dekádu vzniku desky.




Nejprve zpět do hloubi času, do první dekády po listopadové přeměně režimu s Testimony.


Testimony - "Of Life And Death"

Kořeny Testimony byly v thrash metalovém světě závěru osmdesátých let. Ostatně svou první desku, či přesněji CD, vydali na metalovém vydavatelství M.A.B. Records a je v podstatě čirým death metalem. V průběhu dekády kapela absorbovala více a více ingrediencí z tehdejšího hardcore a koneckonců s nimi jedna z mých tehdejších kapel sdílela koncerty na jednom turné v první půli dekády.

Výsledkem je nahrávka stojící někde na cestě mezi prog-post thrash metalem Voivod a metalovým hardcorem Snapcase, se špetkou Sepultury z doby, kdy začala být utahaná. Testimony se tu kreativně poněkud rozvášnili, a především úvodní dvě skladby jsou rozsáhlé opusy se stopáží děl art rockových dinosaurů, ale s intenzitou a energií metalu devadesátých let. Úvodní dvě písně jsou úmorně dlouhé. Tribální rytmy v rocku navíc nejsou mým šálkem kávy. Svým nábojem jsou pro mě tudíž kořením desky spíše kratší a svižnější kompozice jako Life Without Any Program, Of Joy From Non-Existing Things, Breakthrough Situation a vlastně mě nejvíc baví poslední, a z celku totálně vybočující, Let’s Go!, která je de facto čirým hardcore punkem ve slovenštině. To je moment, kdy si v duchu vzkřiknu „Sláva, konečně tu má něco grády!“. Co mě poněkud irituje i po letech, jsou etno prvky písní typu Follow The Sense Of This, zvláště pokud mají více než šestiminutovou stopáž. Na to fakt nejsem dost hippie.

Album si zasloužilo skončit na gramofonové desce a nyní při zpětné rekapitulaci bych v tomto ohledu ale uvítal zalovit hlouběji v jejich diskografii a na desku šoupnou debut Satisfaction Warranted. Ten bych si přeci jen užil o poznání více.


Rok vydání: 2023 / 1997

Label: PHR Records





Tracklist:

  1. Root Of Violence

  2. Of Life And Death

  3. Life Without Any Programs

  4. Of Joy From Non-Existing Things

  5. Follow The Sense Of This

  6. But Reality Is Different

  7. You're To Blame

  8. Checkmate

  9. Breakthrough Situation

  10. Let's Go!

 

A nyní cestou o téměř dvě dekády vzhůru časem vpřed.


Catastrofy - "Zbojnícky tanec"

Roku 2015 vydali Catastrofy svou první desku s názvem Zbojnický tanec, ta se nyní dočkala reedice u PHR records v lehce upgradovaném kabátě a na barevném vinylu. Catastrofy se sice modlí k metalovým božstvům, leč jejich tvorba, tak jako u naprosté většiny thrashového revivalu posledních dvaceti let, je svým vyzněním spíše crossoverem či speedcorem. Hardcore punkové vlivy tu jsou nepřeslechnutelné. Co Catastrofy vymezuje ze zástupu, je hraní si s rodným jazykem. Výsledek je občas jako by na prvním albu Testament hrál někdo ze Sacred Reich a zpíval někde zapomenutý fanoušek slovenských hokejistů. Texty si pohrávají s blbinami na zbojnická témata, což jde ruku v ruce s grafikou obalu. Tento aspekt je relativně neokoukaný, pokud tedy zapomeneme na pradávné tajtrdlíkování Tublatanky v krojích. Nicméně pro mě, jakožto člověka s rodovými kořeny v podhůří šumavského hvozdu, je to téma poněkud vzdálené. Hudebně ale Catastrofy jedou jako neúprosně tepající crossoverová mašina a skladby jako Bastardi společnosti, Žabomišie vojny, Sedlák nebo Zapadám prachom jsou naprosté žánrové pecky.

Catastrofy jsou opravdu jízda, a navíc podaná s odlehčeným a chytrým nadhledem. To platilo v době vydání první edice a platí to i o 9 let později.


Catastrofy "Zbojnícky tanec"

Rok vydání: 2023 /2015

Label: PHR Records





Tracklist:

  1. Anciáša, Zmráka Sa!

  2. Zbojníci Apokalypsy

  3. Sedlák

  4. Kazimír

  5. Bastardi Spoločnosti

  6. Ančine Cecky

  7. Žabomyšie Vojny

  8. Na Detskej Oslave

  9. Zapadám Prachom

  10. Krik A Beznádej


Adacta - "Dno"

Nejmladším dílkem z trojice je zatím poslední deska Adacta. Ti jsou, co se týče stáří, sice někde na půl cestě. Jejich metal punkové sbližování vede po naprosto opačné trajektorii. Od hardcore punku či d-beatu čím dál hlouběji do bahnitých vod temného metalu. Tak po více než dvou desetiletích existence zabředli obrazně až na dno, jak ostatně zní název alba, kalných death metalových tůní, ve kterých se rochní prostřednictvím jedenáctky zlounských kompozic. Čeho se posluchač naděje v drážkách desky, ostatně signalizuje už otevírací obal, na jehož přední straně otevírá svou tlamu jakési stvoření uprchlé z předpeklí. Žánrové směřování v tomto ohledu sdílí s dalšími, o málo mladšími Bratislavany Beton, jejichž poslední album je taktéž jednou zdivočelou běsometalovou origií. I zde řádí záhrobnický rykot zpěváka a duo kytar mezi nosnými rify vysekává kvílivá sóla, evokující nářek bloudících duší z limba. Adacta dozrála jako poctivý ležák, a dokonce i zpěv, který býval jejich slabinou, sem sedí jako ulitý a dotváří pošmournou intenzitu desky.


Adacta "Dno"

Rok vydání: 2023

Label: PHR Records





Tracklist:

  1. Intro

  2. Kto Si

  3. Do Tla

  4. Lov

  5. Ticho

  6. V Srdci Temnoty

  7. Proroci Rozkladu

  8. Siluety

  9. Hlbina

  10. Odlud

  11. Operacia Z


Tři desky, tři odlišné přístupy v mísení metalu s punkem, tři desetiletí v subkulturních vodách jednoho města.

 

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page