top of page

Sláva i hanba bootlegům na jednom dvanáctipalcovém příkladu




Jsou bootlegy a BOOTLEGY. Ano, jsou pirátské desky, které vznikají jako čisto čistý způsob, kterak parazitovat na méně či více nedostupných titulech a populárních interpretech. Ostatně na každé burze desek vás čeká zkoumání desek Danzig, Sonic Youth, Motorhead či Ramones ve snaze zjistit, zda se náhodou nejedná o další nejapnou pirátskou desku. Někdy rozpoznatelnou na první pohled špatným rastrem obalu, jindy nápadnou „novostí“ či nekvalitní etiketou, ale někdy téměř nerozlišitelné od oficiálních desek, ty jsou pak snadnou pastí na nově etablované kupující. Přicházející s ideou „koupit desku“.

A pak jsou tu bootlegy vydávané z fandovství či čisté touhy zprostředkovat nedostupnou muziku. A nejčastěji z obou důvodů naráz. Stále jsou tu demo nahrávky, rané živáky či obskurní singly, v době vzniku vylisované v pár kopiích, kterým nikdo na oficiální rovině nedopřál sluchu, ač si to zaslouží.  Zde je místo pro staré dobré hudební piráty chopit se kormidel.

Deskou, která mě k tomuto pozastavení inspirovala, je kolekce raných dem Siouxsie And The Banshees, ukazující turbulentní vývoj kapely v rozmezí o něco málo více než roku. Kapela, složená na počátku nadšenci bez nejmenší hudební průpravy, zrála a byla i ukázkovým příkladem punkových provokací. A ač na obalu, který je vkusnou poctou ikonickému vizuálu kapelního singlového výběru Once Upon A Time, sice nenajdete Siouxsie ověnčenou Říšskými atributy, ale v prapůvodní verzi Lord’s Prayer ji zaslechnete s legračním přízvukem deklamovat Deutschlad Deutschland Uber Alles. I původní textové linky v Love In a Void.

To jsou záležitosti, které z objektivních důvodů patrně na oficiální reedici nikdo nedostane. Bohužel pásek s prvním demem za ta dlouhá léta zdegradoval a úvodní takty Captain Scarlett trestuhodně kolísají. Čas se ale podepíše na každém z nás.

Na třech nahrávkách vzniklých v březnu 77, červnu 77 a červnu 78 je zachycen turbulentní vývoj kapely v jediném roce. Z rozhašené nadšenecké záležitosti nohsledů Sex Pistols v energií nabitou kapelu, připravenou k realizaci svého dlouho očekávaného alba. Pětice písní, kterým vévodí divoce nabuzená kytara a teatrální přednes, má své vrcholné momenty v autorských písních Psychic a Love In The Void, na kterou navazuje již zmíněná Lords Prayer.

První dema vznikala pro Track Records, vydavatelství, jehož nakonec jedinou punkovou akvizicí zůstali The Heartbreakers a záhy se odporoučelo na smetiště dějin. Již v červnu Siouxsie And The Banshees natáčí demo pro EMI, stále jako nabroušená punková kapela. Make up To Break Up právě z tohoto sessionu zůstala jinde nenahraným skrytým klenotem punkové éry. V červnu 78 pak kapela točí dema jako rozcvičku na první album, po té, co SIouxsie konečně zakotvili u Polydoru. To se natáčelo o pouhé dva měsíce později. Siouxsie tu už definitivně našli svůj styl, jejich východisko z punku je temné a intenzivní, ale stále ještě stavící na výrazné stěně nabuzeného kytarového hluku.

Pokud je někdo fanoušek raného punku či kapely samotné a na tuto desku narazí, neměl by ji přehlédnout. Jsou zde složeny tři počáteční střípky do rozsáhlé mozaiky jejich kariéry i diskografie.

 

Comentarios


bottom of page